Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> NASCAR alte >>

Joe Weatherly

Căutați articol Joe Weatherly Joe Weatherly

Din cei care au câștigat NASCAR Grand National campionatului, puțini dacă ar mai hotărât ca Joe Weatherly. Stubby Norfolk, Virginia. Leadfoot reușit în nimic el a încercat, pe două roți sau patru.

îndoctrinare Weatherly lui în sportul de viteză a intrat în curse de motociclete. După ce a devenit unul dintre piloti de top ale sportului, castigarea campionatului Asociatiei Americane Motociclete de două ori, sa uitat la masini de stoc pentru traiul lui. " Îmi place să am ceva între capul meu și pământ când am accident, " el motivată.

Weatherly fost NASCAR campion modificat în 1953 și a petrecut o mare parte a anilor '50 de conducere coupe souped-up în bullrings. El dabbled un pic în NASCAR Grand competiție națională în timp ce câștigul salarial un trai curse Modifieds. Prima sa NASCAR Grand start National a fost într-o Hudson Junie Donlavey deținute în '52 de Sud 500. Weatherly 16 terminat într-un domeniu de 66.

NASCAR Image Gallery

Din acel început de bun augur, Weatherly a fost în curând să devină una dintre cele mai șirete șoferii din NASCAR. Ca el a devenit un profesionist lustruit, el a devenit, de asemenea, un driver de top-clasat în divizia Convertible NASCAR lui, castigand curse o duzină și finisare printre primele cinci în punctele pentru trei ani consecutivi. În cazul în care divizia de ragtop pliat, Weatherly făcut mișcare full-time pentru a capitonaj NASCAR Grand resortisanți.

În 1961, 5'7 quot;, pachetul si 140 de lire sterline de energie cuplat cu patronul echipei Bud Moore. Noua unitate lovit pas imediat în Pontiac lor, câștigând primul lor start în 100 de mile cursa de calificare Daytona lui. Weatherly câștigat nouă curse într-un program de 25 de rasă prescurtată și a terminat al patrulea o uimitoare în clasamentul puncte finale.

În '62, Moore a fost pregătit pentru a rula un program complet. Din nou, Weatherly câștigat nouă curse și a plecat cu campionatul de conducere național în prima încercare.

Când General Motors felii bugetul de curse în 1963, Moore a fost nevoit să taie din nou programul său și părăsit de 100 de milers pe piese scurte să se concentreze asupra evenimentelor Superspeedway-bani. Fără o plimbare de piese scurte, este curajos Weatherly improvizat. El a petrecut ore la telefon incercand sa linia de sus o plimbare, vorbind de back-markeri din masinile lor pentru a putea conduce pe