Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> NASCAR alte >>

Richard Petty Petty

Richard
Richard Petty

Prin cea de a doua săptămână a lunii iunie 1967, Richard Petty a câștigat 10 din cele 24 de NASCAR Grand cursele naționale. Sezonul a fost jumătate de peste si Petty a fost pe o ieșire violentă, dar el a fost la final de conducător auto al doilea de studentie winless James Hylton în clasamentul de puncte. Aceasta este procedura de a determina un campion NASCAR - excelența nu este întotdeauna corect recompensat

Cu o victorie în 18 iunie cursa de la Rockingham, Petty logat victorie 11 a sezonului, dar mai important, el a avut. apucat în cele din urmă de puncte avantaj NASCAR Grand National. &Quot; Prince de Randleman " (NC), nu ar fi amenințată în goana titlu din nou, înregistrarea cu ușurință un triumf copleșitoare și rafturi de-al doilea său de șapte campionate NASCAR.

Petty apărut căldura chiar mai mare în a doua jumătate a sezonului 1967 . În ultimele 24 de curse, The Petty Plymouth-conducere a castigat de 17 ori, oferindu-i 27 de victorii în 48 de începe - o medie de 0.563 bataie. El a câștigat campionatul cu 6028 puncte peste Hylton, care parlayed consistență să termine al doilea.

Pe termen fără precedent de succes, Petty a câștigat 10 curse consecutive, o realizare uluitor care va rămâne probabil în cărțile de înregistrare NASCAR pentru totdeauna . Șirul neînvinsă a durat din august în luna octombrie.

Petty el și NASCAR Racing stoc masina de adus din mici povești cu două punctul la partea din spate a secțiunii de sport a titluri pe prima pagină. Numele lui, zambetul lui, manierele lui, și palmaresul său de conducere a făcut fiecare cititor pagina de sport de mai jos Mason-Dixon line ia act de marca de sud a sporturilor cu motor. Toată lumea vorbea și scris despre Richard Petty. De fapt, un cotidian Carolina a raportat că Petty a terminat al doilea în 100 de mile cursa NASCAR Grand National la Maryville, Tenn., Fără menționând că Dick Hutcherson a câștigat evenimentul
realizările

Petty lui a câștigat o scrie-up în revista Newsweek, prima dată săptămânal național dedicat un articol de un șofer de stoc masina. El a fost, de asemenea, prezentate în Sports Illustrated, revista Life, și adevărat Revista pentru bărbați. " Richard Petty Pentru Presedinte " abtibilduri și butoane de rever au început să apară în timpul sezonului de 1,967

Ca stea Petty lui stralucit luminos, unii membri ai mass-media a inceput sa ia potshots la noi ". King "