Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> sporturile cu motor >>

Cum TTXGP Carbon Grand Prix gratuit Works

te că normele pur și simplu nu ține pasul ".

Normele elaborate de fondatorii TTXGP sunt o abatere de la complet orice alte reguli de curse de motociclete, în conformitate cu Hussain. Acestea permit pentru lucruri cum ar fi unitatea cu două roți, carenaje aerodinamice extinse, și picioarele înainte modele de biciclete.

În cele din urmă, atunci când toate siguranta si cerințele tehnice au fost elaborate, de la data de cursa inaugurală a fost stabilit pentru 12 iunie, 2009. Hussain a publicat regulile și reglementările și a pus în cererea de echipe pentru a înregistra.
inaugural 2009 TTXGP

Hussain a avut nici o idee cât de multe echipe s-ar putea apărea de rasă, nici nu a multă grijă, atâta timp cât cineva a făcut. În total, 17 echipe din șase țări înregistrate în două clase, Best Buy si clasa Pro Open clasa. Dintre acestea, trei au fost în imposibilitatea de a începe cursa -. Cea mai mare parte din cauza problemelor financiare de a construi o bicicletă, acumulând o echipă și aducerea întregii anturajul la Isle of Man

Nu există nici o limită a numărului de echipe care pot participa la o cursa TTXGP, nici nu există o limită a numărului de biciclete o echipa poate rula. Brammo, de exemplu, a avut două motociclete de curse în acest prim eveniment. Unul călărit de Mark Buckley care în cele din urmă locul trei, iar celălalt, cu Roy Richardson la controalele, care nu a terminat cursa.

Cursa a fost stabilit la o tură de aproape 38 mile-(61,2 -kilometer) de circuit. Ca și în fiecare cursa, de gestionare a combustibilului a fost un motiv de îngrijorare. De data aceasta, însă, combustibilul a venit sub forma de pachete de baterii. Taxa trebuia să dureze lungimea cursei și au suficientă putere pentru a trage înainte de alte motociclete din pachet.

După mai puțin de o jumătate de oră, cursa a fost de peste. Agni 101 călărit de Rob Barber a luat marele premiu, cu un timp de 25 de minute 53.50 secunde, și o viteză tur de 87 de mile pe oră (140 de kilometri pe oră). Primul câștigător al primei curse de motociclete electrice pe Isle of Man a fost doar șase minute mai lent decât titularul înregistrării benzina la momentul respectiv. Nu prea shabby pentru prima cursa.

Nu a fost o varietate de niveluri de experiență reprezentate la TTXGP Insula Man rasei, cu unele echipe de bine finanțate și altele care rulează pe un buget shoestring. Dar, după cum a subliniat Hussain, " Cel care a câștigat a fost t