Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> aventură >> activitati in aer liber >> triathlons >>

Care este istoria de triathlons?

portant concurs de anduranta. Ironman, în special, împinge participanții la limitele și este testul suprem de anduranta atât a minții și a corpului.

La scurt timp după primele triathlons au concurat, triathletes au început să dezbată care parte a cursei necesară mai rezistenta. Ca urmare a acestor dezbateri, lungimile de fiecare secțiune a cursei au fost ajustate. Navy Comandantul John Collins a fost un rol esențial în a veni cu standardele pentru fiecare secțiune a cursei.

În 1978, Collins a ajutat pentru a forma Hawaii Ironman care a combinat Waikiki Rough apă inot (2.4 mile /3.8 km) , cursa de biciclete Oahu (112 mile /180,2 km) și Honolulu Maratonul (26.2 mile /42 km) într-un singur eveniment. Din cele 15 de sportivi care au participat la primul eveniment, 12 a terminat cursa. Primul Ironman, Gordon Haller, a terminat în 11 ore, 46 minute și 58 de secunde [sursa: Ironman Istoric].

În 1979, o femeie și 13 de oameni completat concurs. Prima femeie Ironwoman Lyn Lemaire a terminat al cincilea [sursa: Ironman Istorie]. În anul următor, datorită unui articol Sports Illustrated despre cursa, sute de oameni au intrat în concurs. Prin 1982, 580 sportivi au concurat, iar evenimentul a fost acoperit de mass-media, cum ar fi ABC World Wide Sports. În prezent, 1.800 de sportivi concura în această cursă [sursa: Ironman].

Pentru mai multe informații pe care rulează și alte sporturi, vizitați link-urile de pe pagina următoare