Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> NASCAR alte >>

Leeroy Yarbrough

LeeRoy Yarbrough - Leeroy Yarbrough -

Lonnie Leeroy Yarbrough crescut pe partea aspră a Jacksonville, Florida, și a dezvoltat o afinitate pentru viteză la o varsta frageda.. Când a fost de 12, Yarbrough puse împreună prima sa masina, un Ford Coupe 1934 cu un motor Chrysler.

El Agave Polițiști locale se potrivește când era un adolescent. Când el a fost de 19, Yarbrough găsit drumul spre o piesa Dirt local pentru a ventila Lust lui pentru viteza. Uimitor, Yarbrough a câștigat prima cursă a fugit vreodată la Jacksonville Speedway în primăvara anului 1957.

Yarbrough început cariera de curse în nivelul inferior divizia Sportivi. Dupa ce a castigat 11 curse, Yarbrough urcat la mai puternic Modifieds și a câștigat 83 de caracteristici într-un interval de trei ani

". Am vrut sa fiu pilot de curse de când aveam 12 ani, " Yarbrough declarat într-un interviu 1969. &Quot; Daca te gandesti suficient de multe despre a face ceva, ar trebui să vrea să fie cel mai bun. Am vrut să fiu cel mai bun pilot de curse din lume ".; Necontrolate Restless cheie comportament mai pur la Ascent sale scara de curse stoc mașina lui.

Oscar Galerie de imagini

​​Un conducător auto iscusit, Yarbrough cea mai pura un succes instant. El a câștigat două curse scurt pista in 1964 sezon Nascar Grand National, primul an a concurat la mai mult de 14 curse. Doi ani mai târziu, Yarbrough a marcat prima victorie Superspeedway la Charlotte. Conducerea un unsponsored și considerată ușor Dodge Charger deținută de Jon Thorne, Yarbrough dominat cursa, ceea ce duce la 450 de 500 de mile în octombrie 16 National 500.

garantate cu Factory plimbari urmat, și a răspuns în consecință Yarbrough. În ciuda necazurile nenumărate care a stabilit fratele echipa Junior Johnson Ford la inceputul sezonului 1968 Leeroy revenit și a câștigat la Atlanta si Trenton. Având succes gustat, el a fost energizat pentru a aborda provocarea de '69 sezonului Nascar Grand National.

Yarbrough avut un fler pentru dramatice. În 1969 Daytona 500, Yarbrough sa trezit la final Charlie Clotzbach de 11 secunde cu 10 de ture rămase. El a redus drum prin traficul mai lent și a atras de pe liderul. Pe ultimul tur, Yarbrough aplecă spre partea joasă a face driblinguri decisiv, dar o masina lapped ivi în calea lui. Într-o afișare impresionant de curaj și de calificare, Yarbrough scufundat la partea joasă, la rândul său trei pentru a șterge masina lapped, tăiere liniar locul de muncă. El a preluat c