Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> Recapitulări sezon NASCAR >> 1980 >>

1983 NASCAR Winston Cup Chronology

1983 NASCAR Winston Cup Recapitulare
Căutați articol 1983 NASCAR Winston Cup Articol 1983 NASCAR Winston Cup Cronologia

În prima parte a campaniei 1983 NASCAR Winston Cup, NASCAR a inceput cracare în jos, pe echipe care au fost pas cu pas dincolo de regulile. La inceputul sezonului, astfel de elemente nepermise fi cutii ilegale de combustibil, celule de combustibil, neaprobate și alte ingenioase " modificări " au fost confiscate de către oficialii NASCAR.

Dar amenințările nu a reușit să împiedice imaginația mecanicii de top ale sportului. De-a lungul sezonului, o serie de încălcări au fost depistate și confiscate. Controversa a ajuns la un cap in octombrie, atunci când șapte-time campion Richard Petty a câștigat Miller High Life 500, dar a fost apoi dovedit a fi utilizarea anvelopelor ilegale și un motor prea mare,. Scandalul a distrus relatie casatorie decenii-Petty cu Petty Enterprises, și l-au perseverent mult timp după.

Articolul de mai jos urmează aceste evenimente și alte subliniază sezon, dă clasamentul final pentru sezonul 1983, și oferă o mulțime de imagini ca bine

20 feb 1983:. Daytona 500

Cale Yarborough împinge Pontiac în jurul prieteni Baker pe ultimul tur pentru a câștiga al treilea Daytona 500. Yarborough a fost într-o masina de rezervă după crashing Chevrolet sa in calificari. Cale depasit bariera de 200 de mile pe oră pe primul său tur de calificare, dar a lovit ușor și a distrus masina pe doua tur.
NASCAR Galerie de imagini

Cale Yarborough lui Chevrolet spirale prin aer după viguros de pe perete în timpul calificărilor pentru feb 20 Daytona 500. Yarborough a fost primul pilot la început în mod oficial bariera de 200 de mph la Daytona, la 200.550 mph. Pe al doilea tur de calificare, Cale a pierdut controlul și demolate mașina lui. NASCAR reguli la ora specificată ca masina a câștigat o poziție de calificare, nu conducătorul auto. Deci, în cazul în care mașina a fost retras, viteza pol a fost scos din cazierul books.See mai multe fotografii NASCAR

13 martie de 1983:. Carolina 500

Richard Petty se încheie un 43-Race dungă winless și NIPs Bill Elliott de o bara de protectie din Carolina 500 la Rockingham. Triumful este 196th din cariera lui Petty.

10/04/1983: TranSouth 500

Harry Gant aluneca trecut un șovăitor Darrell Waltrip cu două tururi rămase și câștigă TranSouth 500 la Darlington Raceway. Waltrip de