Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> NASCAR alte >>

Darrell Waltrip

în considerare angajarea el ca un conducător auto. " Aș l foc mai repede decât un minut New York, " Anderson a spus odată.

Waltrip câștigat, de asemenea, mânia de cale spectatori, care au răspuns cu un cor de huiduieli, când a fost introdus înainte de o cursa. Reacția negativă a deranjat ostentative și articulat Waltrip. Când sa prăbușit la Charlotte un an, mulțimea uriașă ovaționat. Într-un interviu la radio, care a fost jucat pe sistemul de sonorizare de cale, Waltrip provocat adversarii săi în tribune la " ne întâlnim în parcarea Big K ... și vom duce-l ".

După reflectând pe izbucnirea, Waltrip spus el a fost " jenat pentru sport. S-ar putea au indicat mentalitatea unui ventilator cursa. Mi-ar place să cred că am putea avea un copil în tribune văzând modul în care oamenii acționează. Nu l-ar lua înapoi la o cursa "., Aceste observații pur și simplu sporit huiduieli le-a primit atunci când a fost introdus la cursele viitoare.

De-a lungul anilor, a ajuns la scadență Waltrip și a devenit un conducător auto campionat-calibru. În 1979, Waltrip pierdut o Heartbreaker în lupta pentru campionat NASCAR Winston Cup Grand National. Leading cu mai mult de 200 de puncte la mijlocul sezonului, mulți au recunoscut titlul de Waltrip. Dar Richard Petty luat sezon în treapta în a doua jumătate și a trecut Waltrip pentru titlu în finalul sezonului.

In 1981, Waltrip a unit forțele cu Junior Johnson și noua echipă a făcut clic. Waltrip a câștigat primul său campionat NASCAR Winston Cup Grand National, unirea de la un deficit mare în stretch final. În '82, el din nou zgâriat și recuperată drumul său trecut Bobby Allison pentru a câștiga campionatul datorită unui raliu târziu sezonului. În '85, el a castigat titlul pentru a treia oara, depasind Bill Elliott cu o taxa de tarziu-sezon.

În timpul domniei sale campionat, Waltrip era încă unul dintre motoarele cele mai displacut din Regatul NASCAR. Dar toate că sa schimbat pe 21, 1989, la Charlotte Motor Speedway în timpul derulării cincea rasă anual all-star NASCAR lui, Winston.

Waltrip fost difuzate pentru prima dată ca el a abordat steagul alb, dar apoi a doua driver loc Rusty Wallace a lovit partea din spate a Chevy Waltrip lui, filatura-l. Wallace a continuat să victorie și Waltrip declarat public, " Sper că bobinele pe care $ de 200.000 de [premiu câștigător]. El a condus în mine și mă tors afară. A fost destul de flagrant "