Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> Recapitulări sezon NASCAR >> 1940 >>

1,949 NASCAR Strict stoc Chronology

stoc campionat cursa de la North Wilkesboro Speedway. Red Byron este încoronat primul campion Strictly stoc, finisare 117.5 puncte înainte de runner-up Lee Petty. Byron a câștigat două dintre cele șase începe.

10.23.1949

Promoter Sam Nunis program de 150 de mile Strict cursa stoc la Atlanta Lakewood Speedway cu Racing Asociația Națională Stock Car (NSCRA) în calitate de organism de sancționare. NASCAR lui Bill Franța co-promovează evenimentul, care atrage o mulțime de 33452. Tim Flock pune într-un Oldsmobile.

13 nov 1949

Cu succesul financiar al Lakewood Speedway Strict rasă stoc, promotor Nunis program un eveniment bis pentru 13 noiembrie Cursa este reduse de ploi și finalizat săptămâna următoare . Iunie Cleveland câștigă într-un Buick înainte 22.000 de spectatori.

28 noi 1949

NASCAR anunță că cina victorie pentru a onora campioni divizionare va avea loc la Daytona Beach pe 1 februarie, 1950. Red Byron este onorat ca inaugurala NASCAR Strictly campion stoc , în timp ce Fonty Flock este încoronat campion al diviziei modificat.
Fonty Flock imens Buick Roadmaster negociază al patrulea turn la North Wilkesboro Speedway în timpul final Strict cursa stoc a sezonului pe octombrie 16. Flock a terminat al treilea și a câștigat 400 $. Flock a câștigat din 1949 NASCAR campionat modificat și a terminat al cincilea în clasamentul strict finale puncte stoc, singurul pilot pentru a vă conecta de top-cinci finisaje în același sezon în ambele primele două divizii NASCAR lui.

5.12.1949: Southern 500

Racing Asociația statelor Central, un organism rival de curse stoc masina de Midwestern pe bază de sancționare, anunță că va sancționa inaugural de Sud 500 la noua Darlington Raceway în 1950. Track Președintele Harold Brasington încercat să obțină NASCAR a sancționa prima de 500 de mile cursa stoc masina, dar Bill Franța a refuzat oferta, fricos strict mașinile stoc nu a putut merge un plin 500 de mile.

Decembrie 1949

NASCAR sediul relații publice eliberează câștigătorul primului sondaj Cele mai populare Driver. Curtis Turner garners cele mai multe voturi de fani de curse NASCAR, finisare înainte de Red Byron. Alte premii, prin intermediul unui sondaj de fani, a mers la Byron (cel mai bun driver de stoc Strict Car), Turner (driver Best modificat), Sara Christian (mai bună femeie Driver), și Joe Wolf (mecanic Outstanding).