Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> Recapitulări sezon NASCAR >> 1980 >>

1985 NASCAR Winston Cup Chronology

ardt nu reușește în primele 50 de mile, dar el nu îi permite să-l încetinească.

Numărul 8 Bobby Hillin, Jr., se simte presiunea de la # 32 Alan Kulwicki și # 53 Jimmy înseamnă, în 8 septembrie Wrangler Sanfor-Set 400 la Richmond Fairgrounds Raceway. Kulwicki, de conducere Bill lui Terry # 32 Ford, a fost a face prima sa apariție pe NASCAR lui turneu Winston Cupa Grand National. El a calificat 25 și a terminat al 19-lea, opt ture in spatele câștigător Darrell Waltrip. Hillin venit în 21 și mijloacelor terminat 23

05 mai 1985:. Winston 500

Într-una dintre cele mai miraculoase reveniri din istoria NASCAR, Bill Elliott mitinguri de la un deficit de cinci mile fara a fi ajutor de un steag precauție și câștigă Winston 500 la Talladega. Un montaj ulei rupt au bătut Elliott aproape două ture pe ritmul devreme.

25 mai, iar 26, 1985

Darrell Waltrip trece Harry Gant, cu două tururi pentru a merge și câștigă inaugural cursa Winston NASCAR All-Star la Charlotte Motor Speedway. Waltrip surprinde lumea 600 a doua zi și buzunare $ 290.733 pentru cei back-to-back victorii.

16 06 1985: Miller 400

Bill Elliott pune șaptea rasă Superspeedway în nouă începe, ținând steagul în carouri în Michigan lui Miller 400. Darrell Waltrip anunță o distanță al doilea și trasee Elliott cu 86 de puncte în cursa campionat.

început Front rând Bill Elliott și Cale Yarborough conduce domeniul de la începutul 05 mai Winston 500 la Talladega lui Alabama International Motor Speedway. Câmpul a fost cel mai mic din istoria Talladega, dar nu a fost nici o penurie de intrări. Greg Saci calificat pentru cursa, dar a scos din cauza unei probleme de motor. Nici un alt conducător auto a fost permis să aibă loc Saci "în domeniu, astfel încât a început doar 39 de masini

04 iulie de 1985:. Pepsi Firecracker 400

neașteptate Greg Saci șochează favorite prin castigarea Pepsi firecracker 400 la Daytona. Saci conduce o masina unsponsored la un 23,5 secunde triumf peste runner-up Bill Elliott. Acesta nu este doar Sacks "primul NASCAR Winston Cup victorie Grand National, dar, de asemenea primul său top cinci finisaj.

28 iulie 1985: Talladega 500

Cale Yarborough nabs prima victorie a sezonului, câștigând Talladega 500. Yarborough NIPs Neil Bonnett și Ron Bouchard în finala ture.