Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> Recapitulări sezon NASCAR >> 1980 >>

1982 NASCAR Winston Cup Chronology

88 Bobby Allison, # 11 Darrell Waltrip, # 21 Neil Bonnett , și # 28 prieteni Baker.
o aug 1982: Talladega 500

Darrell Waltrip devine primul pilot pentru a câștiga Talladega 500 de două ori. Introducerea cursa, 13 drivere diferite au câștigat 13 de evacuări anterioare ale Sânziene clasic la cel mai rapid Speedway din lume.

6 sep 1982: Southern 500

Cale Yarborough marginile Richard Petty și Dale Earnhardt a marca a cincea triumful său record în Darlington lui sudul 500. Yarborough a condus patru diferite mărci de automobile din sudul lui 500 Victorii: Mercur, Chevrolet, Oldsmobile, Buick și.

10 oct 1982: National 500

Harry Gant galopează trecut Bill Elliott cu cinci ture pentru a merge și rafturi până victorie primul Superspeedway in National 500. Bobby Allison Charlotte lui cedare a motorului cu 10 ture rămas stabilește un strop târziu-cursa. Gant anunță 2,93 secunde înainte de Elliott, atunci când steagul în carouri cade.

Aproape midseason, Kyle Petty a unit forțele cu patronul echipei Hoss Ellington. Echipa Petty Enterprises avea un an dur în 1982. Echipa a fost, de asemenea, pe scurt masini de gama de doua masini. Ellington a fost legata de vedere financiar. Kyle a primit plimbare în Ellington Chevy și a adus unele fonduri de la STP. Petty a terminat 14 în 6 septembrie sudul 500 la Darlington Raceway (prezentate). Până în octombrie, Kyle a fost din nou într-un Pontiac Petty Enterprises, după ce a demisionat de la echipa Ellington
17 oct 1982:. România 500

Darrell Waltrip câștigă România 500 la Martinsville și ia campionatul de puncte plumb. Bobby Allison suferă un eșec motor pentru a doua cursa dreaptă și trasee Waltrip de 37 de puncte în goana pentru titlul NASCAR Winston Cup Grand National.
21

noiembrie 1982

Tim Richmond devansează Ricky Rudd în ture finale pentru a câștiga finalul sezonului de la Riverside. Darrell Waltrip anunță al treilea și surprinde-al doilea drept NASCAR Winston Cup campionat cu 72 de puncte peste Bobby Allison.

Review Deplasare la pagina următoare pentru a vedea clasamentul final pentru 1982 NASCAR Winston Cup in sezonul.