Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> aventură >> activitati in aer liber >> sporturi de zăpadă >>

Cum Snowboarding Snowboarding Works

tim, și marca final că legitimitatea venit în 1998, când a fost adăugat snowboarding la Jocurile Olimpice de Iarna.

Prima iarnă Jocurile Olimpice de a organiza snowboarding (în Nagano, Japonia) a fost zguduit atunci când unul dintre snowboarderi de top din lume - Terje Hakonsen Norvegiei - a refuzat să concureze pentru că era supărat că snowboarding căzut sub aripa Fundatia Internationala de schi, mai degrabă decât Federația Internațională Snowboarding. De asemenea, snowboarder Ross Rebagliati a fost deposedat de medalia lui urias slalom de aur după un test de droguri a relevat urme de marijuana în sistemul său (medalia a fost mai târziu dat înapoi pentru că marijuana nu este considerat un medicament pentru îmbunătățirea performanțelor).
Acest băiat este prinderea de aer în Sun Valley, Idaho.
Laurie și Charles /Image Bank /Getty Images
Download Snowboarderii

Deși snowboarding este la numai câteva zeci de ani vechi, are deja partea sa de legende. Aici sunt câteva dintre numele importante care au pus amprenta lor în sport:

Shannon Dunn - Ar putea fi mici (5'2 " pentru a fi exact), dar Shannon Dunn este o forță de a fi socotit cu pe pante. A fost snowboarding din 1979 și a fost primul american de a câștiga o medalie snowboarding la Jocurile Olimpice 1998, unde a luat medalia de bronz în competiția halfpipe

Terje Haakenson - A fost numit alternativ ". Michael Jordan " și " zeul " de snowboard pentru trucurile lui de necrezut. Haakenson a câștigat nenumărate concursuri și respectarea final de multi fani snowboarding

Craig Kelly -. A fost unul dintre cele mai de succes snowboarderi din lume, cu patru Campionatul Mondial și trei titluri de campion US Open sub centura lui, atunci când sa retras din sportul de a lucra ca ghid Backcountry. În 2003, la vârsta de 36 de ani, Kelly a fost ucis în timpul o avalanșă în timp ce de ghidare o excursie heliskiing în British Columbia

Leslie McKenna -. Deși a început pe schiuri, acest Brit a evoluat într-unul dintre snowboarderi de top în lumea. A câștigat numeroase concursuri snowboarding lume și a fost fondator al Femeilor britanic Snowboarding echipei

Todd Richards -. El a fost de echitatie profesional timp de 17 de ani și este cunoscut ca unul dintre cei mai buni rideri de freestyle în jurul. Abilitățile sale a câștigat Richards un loc în primele evenimente snowboarding olimpice. Snowboarding nu este singura lui tale