Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> divertisment >> sport >> Jocurile Olimpice >>

De ce unele țări par să domine Jocurile Olimpice?

de 300 de milioane. În 2002, la Jocurile Salt Lake City, Statele Unite ale Americii - apoi cu o populație de aproximativ 290 de milioane de cetățeni - a obținut o medalie de la 8,5 milioane de persoane cu un spot al doilea loc de 34 de medalii totale. Germania, pe primul loc cu 36 de medalii, a câștigat o medalie pentru fiecare 2,3 milioane de germani (2002 populație de 83 de milioane). Pe de altă parte, Norvegia, cu o populație de doar 4,2 milioane de oameni, a obținut 25 de medalii - sau o medalie pe aproape 176.000 de cetățeni [Sursa: Culpepper]. Asta e mult mai atletism sterline, sub forma de aur, argint și bronz.

Luați în considerare de asemenea, Bahamas la Atena din 2004 jocurile. Nu este o mulțime de medalii a venit acasă, sigur, dar a fost o medalie de aproximativ 150.000 de cetățeni. Cap de locuitor clasament podium pe: Australia a intrat în al doilea; Cuba a venit în al treilea. Cum a plasa S.U.A. în această cursă special? A venit în 40. China? 73 [sursa: Culpepper]. Vai. Nu atât de aproape de grandoarea general atletic acum, sunt noi băieți