Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> Recapitulări sezon NASCAR >> 1970 >>

1976 NASCAR Winston Cup Chronology

ale Earnhardt supraviețuiește un tambur rău cu 49 de ture pentru a merge.

de calificare pentru 1976 Daytona 500 a fost neobișnuit. A.J. Foyt, în Hoss Ellington lui # 28 Chevrolet, a fost mai rapid cu o viteză de 187.477 mph. În afară de tururi rapide transformat de către Darrell Waltrip și Dave Marcis, practic toate celelalte au fost 8-10 mph pe ritmul. Diferența a dus la NASCAR reinspect masinile rapide. Timpii de Foyt, Waltrip și Marcis au fost nepermis; Foyt și Waltrip deoarece sticle de protoxid de azot s-au găsit în mașinile lor; Marcis pentru o tehnicitate radiator.
21 noiembrie de 1976

David Pearson posturi victorie zecelea al anului în 500 de Miler la Ontario Motor Speedway. Cale Yarborough susține primul său campionat NASCAR Winston Cup Grand National de o marjă de 195 de puncte peste Richard Petty.

Pentru clasamentul complet pentru 1976 sezonul NASCAR Winston Cup Grand National, a se vedea pagina următoare.

1,976 NASCAR Winston Cup Clasament

Cale Yarborough a izbucnit unei curse puncte strânse cu Benny Parsons la mijlocul sezonului pentru a înscrie primul său campionat NASCAR Winston Cup Grand National. Yarborough a câștigat nouă curse si a terminat 195 de puncte în fața runner-up Richard Petty.

1976 NASCAR Winston Cup Champion Cale Yarborough

Yarborough a luat punctele de plumb păstrează, cu un finisaj 26-loc la Talladega în luna august. Parsons a terminat 39 după motor sa da drumul la începutul tururi. Petty a trecut Parsons în cursa de puncte în septembrie și a avut loc la fața locului pentru runner-up.

Punctele plumb mâinile schimbat de opt ori în patru șoferi. Yarborough, Petty, Parsons, și David Pearson comercializate primul loc într-un rafală în primele luni ale sezonului, înainte de aceasta a devenit strict un cu trei căi luptă pentru onoruri de top. David Pearson a castigat 10 curse in 22 de începe, dar a terminat nouă în clasamentul final, deoarece el a fugit un program limitat.

Pentru clasamentul complet pentru 1976 NASCAR Winston Cup Grand Sezonul național, a se vede