Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> Recapitulări sezon NASCAR >> 1970 >>

1973 NASCAR Winston Cup Chronology

dent târziu, rasă și conduce Mercur său la un câștig de 13-tur în Darlington lui Rebel 500 Benny Parsons termină a doua.

6 mai 1973: Winston 500

David Pearson boi clară a unui masiv accident de 21 de mașină și înregistrează o victorie ușoară în Winston 500 la Talladega. Doar 17 masini in finisaj domeniul de pornire de 60 de mașini.

de prieteni Baker # 71 Dodge și Mercur David Pearson calificat pe rândul din față, în 6 mai Winston 500 la Talladega. Pearson sa bucurat de un sezon fenomenal, castigand 11 din 18 începe, inclusiv 10 din 15 pe superspeedways. Pearson nu a încheiat mai mic decât al treilea în cursele în care a fost rulează la linia de sosire. El clipocea domeniul în timpul victoria sa ușor în Winston 500.

24-06-1973: Motor de stat 400

David Pearson nasul pe prieteni Baker în statul Motor de 400 la Michigan, prima cursa pus în scenă la ovalul de două mile de la Roger Penske a devenit proprietar și promotor. Cursa este evenimentul singurul NASCAR la Michigan în 1973. Penske alege să înlocuiască vară eveniment NASCAR Winston Cupa Grand National, cu o cursă Indy Car.

8.07.1973: Voluntar 500

puncte de liderul Benny Parsons conduce unsponsored lui Chevrolet la o victorie impresionantă în voluntarul 500 la Bristol International Speedway. Parsons anunță șapte ture înainte de runner-up LD Ottinger.

1973 Daytona 500 a coborât la o luptă între Dodge de prieteni Baker și Richard Petty. Baker a câștigat polul și a condus cea mai mare din drum, dar savvy Petty scrambled în dispută în stadiile avansate. Petty a preluat comanda cu un 8,6-al doilea pit stop-fulger rapid, cu o duzină de ture ramase. Baker scurtat de plumb Petty în fiecare tur, dar motorul să meargă cu șase ture ramase. Petty a câștigat al patrulea Daytona lui 500.

August 12, 1973: 500 Talladega

mesaje Dick Brooks, probabil, cea mai mare victorie din istorie supărat NASCAR în Talladega 500. Brooks este la volan de un Plymouth deținut de frații Crawford, o echipa care nu a terminat mai sus de 16 într-un eveniment NASCAR Winston Cup Grand National. Larry Smith, 1972 Rookie of the Year, pierde viața într-un accident devreme.

23 sep 1973: Wilkes 400

Bobby Allison ruleaza jos Richard Petty pe ultimul tur pentru a câștiga Wilkes 400 la nord Wilkesboro Speedway. Este a doua victorie a lui Allison a sezonului.

7 oct 1973: National 500