Descoperirea cunoştinţelor
/ Knowledge Discovery >> Descoperirea cunoştinţelor >> auto >> curse auto >> NASCAR >> NASCAR alte >>

Rex White

Rex alb
Căutați articol rex Alb Rex alb

diminutiv rex alb, cel mai mic om (5 picioare, 4 inci și 135 de lire sterline) pentru a purta vreodată campionat coroana NASCAR, privit mai mult ca actor de comedie George Gobel decât un pilot de curse.

El nu arata ca un om care ar putea lupta un automobil rapid în jurul valorii de piese de înaltă mizat NASCAR lui, nici el ar trebui să fi fost unul. Ca un copil, a fost lovit cu alb poliomielita, dar tipul mic cu inima mare nu a lăsat boala crippling-un timp-l încetini.

La vârsta de 25 de ani, el a mers curse pentru prima timp în divizia Sportsman la West Lanham Speedway în Maryland. El a fost marginalizată de probleme de motor in excursie sa inițială, dar de atunci, el a fost o forță pentru a fi socotit cu. El a continuat să câștige campionatul Sportivi de la 1/5 mile de mare mizat oval în anul său recrut.

Se pare natural pe piste scurte, alb servit o ucenicie de doi ani pe ovale mici in apropiere de sa acasă în Silver Spring, Maryland. În 1956, el a venit la sud, înființat de bază în Spartanburg, SC, și a început căutarea lui personal de a câștiga titlul de NASCAR Grand National.

Rex Allen alb a început de 24 de curse în '56 și a terminat în top 10 pe 14 rânduri - statistici foarte impresionant pentru un începător în marile ligi de curse auto stoc. De asemenea, el a terminat al doilea în finala clasamentul NASCAR scurt Track, un vlăstar de la NASCAR Grand resortisanți.

În 1959, alb ratat campionatul Short Track cu doar două puncte la californian Marvin Porter. Acesta a fost cel mai apropiat lupta campionat din istoria NASCAR târziu-model.

În iarna anului 1959, alb, care a fugit propria funcționare, angajat Louis Clements să fie șef mecanic și echipajul său șef. " E cel mai bun în afaceri, " White a spus la momentul respectiv. " am simțit că avea nevoie de un om ca el să câștige campionatul ".

alb oferit Clements o afacere neobișnuită de a păstra motoarele sale fredona pe termen lung a sezonului. După cheltuieli, alb împărțit toate profiturile 50/50 cu Clements. Alb deținut mașina și a condus-o, dar a plătit Clements o sumă egală cu salariul său să-l păstrați rulează cu liderii și în condiții tip-top.

În 1960, alb câștigat șase curse NASCAR Grand National și a susținut campionat. Veniturile sale, după ce fondul de puncte au fost plătite, a ajuns la un record de $ atunci 57,524.85.